Program pro školy

Hravé dílničky – kreativní vánoční programy pro základní a mateřské školy

Hledáte vánoční program, u kterého se děti nebudou nudit?

Hledáte program se vzdělávacím přínosem?

Pak jste u nás správně!

Hravé dílničky jsou nedílnou součástí našeho vánočního programu. Pro školní skupiny je každoročně otevíráme od začátku listopadu a trvají denně po celý advent až do Štědrého dne.

Podrobný program Hravých dílniček je proměnlivý. Tradice, která zůstává neměnná, je zdobení skleněných ozdob. To neodmyslitelně patří k adventním víkendům pod hradem Karlštejnem.

Vánoční programy Hravých dílniček je možné absolvovat pouze včetně prohlídky muzea. Časová náročnost programu záleží na náročnosti zvoleného tématu, ale obvykle se pohybuje v rozmezí 45 – 60 minut.

Prohlídku muzea je možné absolvovat i bez účasti na kreativních programech.


Témata vánočních Hravých dílniček

  • Zdobení skleněné ozdoby skleněnými posypy (součástí výrobku je papírová krabička pro každou ozdobu)
  • 3D anděl za okno (ozdoba na postavení, výška korpusu anděla 22cm, různé typy papíru, proutí, polystyren, glitry, balený je v celofánovém sáčku)
  • Kokosový vánoční stromeček (ozdoba na postavení, výška korpusu stromečku asi 25cm, barevný kokos, glitry, balený je v celofánovém sáčku)
  • Papírová hvězda (trojrozměrný papírový závěs s výřezy a ozdobnou stužkou, ozdoba je skládací, je možné ji dobře převážet)

Cena vstupného do muzea v době od 29.10. do 31.12. pro školní skupinu bez účasti na kreativních programech je 90 Kč.

Možnost nákupu speciálního dárku

Skleněné vánoční ozdoby se jmény – připravíme pro vás vánoční ozdobu se jménem dítěte, samozřejmostí je samostatná krabička pro každý kus. Vzhledem k pracnosti a individuálnosti výrobku je nutné objednávat tento dárek předem. Cena jedné ozdoby je Kč 160,-.


Vzdělávací programy Jaro–podzim

Zatímco o vánocích nabízíme kreativní programy, ze kterých si účastníci odnášejí vlastnoručně vyrobené dárky domů, pak pro období jaro – podzim nabízíme vzdělávací programy, které přizpůsobujeme věku účastníků – od mateřských školek až po 2. stupeň základních škol.

Programy jsou založené na týmové spolupráci, mají teoretickou i praktickou část, podporují aktivitu a tvořivost účastníků.

Časová náročnost programů je zhruba 90 minut.

Cena programu zahrnuje jeho pedagogické vedení, pomůcky i veškeré použité materiály. Pedagogický dozor má účast zdarma.

Programy je možné absolvovat i bez prohlídky Muzea betlémů.

Vzhledem k tomu, že velká část programů se odehrává ve venkovním areálu muzea, doporučujeme zvážit vhodnou obuv.

Po absolvování programu mohou účastníci využít drobného občerstvení v kavárně U betléma, která je součástí areálu (zmrzlina, čaj, nealko nápoje, koláče, zákusky).

Programy i případné občerstvení v kavárně je třeba předem objednat.

Pro odpočinek je v areálu volně přístupná hra v kuželky.


Témata programů

Včelí hrátky

vhodné pro mateřské školy

Formou her se děti dozví mnoho zajímavého o životě včel, o tom, čím jsou včely lidem prospěšné, co se od nich můžeme naučit, jaké existují včelí produkty a k čemu se používají, nebo jaké známe podoby včelího úlu. Všichni také ochutnají med přímo od karlštejnských včel.


Včely a brtníci

vhodné pro základní školy

Projekt seznamuje žáky s důležitostí včelaření pro přírodu a celý ekosystém, vysvětluje také důležitost člověka pro včelí společenství. Žáci se dozvídají o původu včel, jejich rozšíření na Zemi, druzích včel, o složení včelstev, nebo o historii včelaření za vlády Karla IV. Poznatky žáci získávají formou skupinové práce, práce s textem i soutěžením. Žáci pracují s reálnými včelařskými pomůckami, nahlédnou do včelího úlu a po závěrečné ochutnávce medu budou pasováni na brtníky.


Příběhy, které vypráví hrad

přizpůsobujeme věku účastníků

My vyprávíme, vy prožíváte – příběhy, které prožívali lidé ve středověku na hradě i v podhradí. Účastníci si vyzkoušejí stavbu z dobových materiálů, nebo náročnost práce při hloubení hradní studny. Vše je proloženo herními prvky, praktickými ukázkami i prací s pracovními listy. Na závěr si celý tým vyzkouší obtíže při dobývání hradu. Speciálně tento program je hodně akční, a je proto dobré zvolit vhodnou sportovní obuv.