Vlastimil Harapes je významným představitelem českého baletního umění. Proslavil se nejen jako tanečník, úspěchy sklízel také coby choreograf, taneční pedagog, herec, či režisér. Je absolventem taneční konzervatoře v Praze, roku 1966 se stal členem Národního divadla v Praze, kde od roku 1971 působil jako sólista baletu. Zároveň vystupoval na řadě zahraničních scén, např. v letech 1977 – 1983 byl stálým hostem Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf/Duisburg. V roce 1990 se stal šéfem baletu Národního divadla, aby naší přední scéně dával tvar plných 12 let. Vysoce ceněné je jeho taneční umění v baletech Spartakus, Macbeth, role princů v Labutím jezeře, Louskáčkovi, Šípkové Růžence, stejně jako role Romea nebo Mercutia v baletu Romeo a Julie. Za své celoživotní mistrovství získal v roce 2012 cenu Thálie.
Vlastimil Harapes je osobností přesahující do více oborů umělecké tvorby. Je nejen představitelem výjimečného baletního umění, ale také úspěšným filmovým hercem. Jeho filmografie zahrnuje více jak 30 titulů, z nichž některé patří ke skvostům českého filmu. Mezi nejúspěšnější patří role ve filmech Den pro mou lásku, Markéta Lazarová, Panna a Netvor, Operace mé dcery, Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny.
Vlastimil Harapes je právem řazen mezi evropskou baletní špičku, dnes se účastní coby porotce významných mezinárodních soutěží, tanec vyučoval doma i v zahraničí, je také čestným předsedou českého hnutí speciálních olympiád pro mentálně postižené občany.
Sbírka žehliček Vlastimila Harapese patří k nejrozsáhlejším v republice, dnes čítá více jak 100 kusů. Je pozoruhodná nejen svým rozsahem a osobou majitele, ale zejména způsobem vzniku. První tři žehličky našel Vlastimil Harapes zcela náhodně před lety při tzv. „železné neděli“, později přikoupil jednu žehličku na trhu v Jeruzalémě při návštěvě Izraele. Všechny ostatní dostával darem od svých kolegů a přátel. V Muzeu betlémů je možné vidět pouze část sbírky, v budoucnu Vlastimil Harapes uvažuje o darování sbírky a vytvoření stálé expozice na zámku Křinec u Nymburka.