Betlémy a všichni svatí 

Jan Roda

Doba trvání výstavy: 20. 3. 2012 – 31. 3. 2013
Výstava představovala průřez autorovým celoživotním dílem.

Jan Roda tvoří drobnější práce až po plastiky v téměř životní velikosti. Neustále experimentuje s povrchovou úpravou svých řezeb a hledá nejpůsobivější varianty. Na jeho figurách většinou převládá úprava mořením a zlacením.

Rozsah aktivit Jana Rody sahá mnohem dále, než bývá obvyklé, všechny jeho činnosti však spojuje zájem o betlémy. Autor pravidelně vystavuje na všech významnějších betlemářských výstavách, vystavuje i samostatně, byl kurátorem dvou vánočních výstav na Pražském hradě, publikuje v odborných časopisech, přednáší. Je také významným badatelem v oblasti betlemářství. Jeho celoživotním zájmem jsou kostelní betlémy, kde po dobu třiceti let pečlivým a poctivým způsobem mapoval oblasti jižních Čech, Šluknovska a Prahy. Jeho nesmírně rozsáhlé badatelské dílo je počin hodný obdivu, který dosud nemá rovnocenné srovnání ani na odborných národopisných pracovištích, ani v oblasti památkové péče. Jan Roda proto sklízí uznání všech, kteří jsou schopni osobnost tohoto řezbáře a betlemáře docenit.

Muzeum betlémů v Karlštejně děkuje za spolupráci Muzeu Jindřichohradecka v Jindřichově Hradci a PhDr. Zitě Suchánkové, ředitelce Středočeského muzea v Roztokách u Prahy.